Тюль – дуже ніжна декоративна тканина, здатна надати неповторного характеру будь-якому інтер’єру. Це легкий і делікатний матеріал, з яким потрібно поводитися максимально дбайливо й акуратно. Правильний догляд за шторами з органзи, вуалі, крепу, льону та інших видів тюлю допоможе довше зберігати їхній естетичний вигляд. Ми підготували кілька важливих порад про те, як прати делікатні штори, щоб текстиль не пошкодився і не дав усадку.
Як підготуватися до прання тюлю
Перш ніж починати прання штор, необхідно позбутися пилу, що осів на них. На жаль, навіть найбільш доглянутий тюль не вдасться вберегти від накопичення дрібних частинок і ворсинок, що витають у повітрі, через електростатичний ефект. Тому варто попередньо витрусити штори на балконі.
Позбавтеся від усіх додаткових елементів. Наприклад, металевих або пластикових кілець і затискачів, що забезпечують кріплення фіранки на карнизі. Вони можуть порвати тканину або зробити на ній зачіпки, залишити руді сліди через появу іржі під впливом води. До того ж ці деталі можуть порізати руки або пошкодити пральну машину.
Дуже запилені штори спочатку треба замочити в теплій воді. Це дасть змогу видалити найсильніші забруднення. Завдяки тонким волокнам, тюль досить легко віддає бруд, але особливо складні та стійкі плями можуть завдати певного клопоту. Так, сліди від чорнила, пролитої кави або чаю, соку варто запрати заздалегідь, до початку основного циклу прання.
Вибір мийного засобу для прання
Вибір правильного мийного засобу сприяє довговічності ваших штор і збереженню їхнього первісного кольору. Для прання тюлі використовуйте щадні засоби. Найбезпечніший варіант – спеціалізовані очисники, що без зусиль приберуть усі забруднення і запахи, що в’їлися, додатково захистивши тканину від зношення. Для білосніжного тюлю можна використовувати засоби з відбілювальним ефектом.
Гарним вибором також буде гель для делікатних тканин або капсули, призначені для цого. Дотримуйтесь рекомендацій щодо кількості мийного засобу, оскільки надлишок не так і легко змити з тканини. Щоби прибрати мильні розводи, знадобиться багаторазове полоскання. Якщо ви віддаєте перевагу порошку, радимо вибирати типи для машин-автомат. Завдяки піногасникам, що входять до складу, на етапі полоскання витрачатиметься менше води.
Допускається використання кондиціонера для білизни, який забезпечить не тільки приємний і свіжий запах, а й надасть антистатичний ефект (особливо актуально для синтетики).
Оптимальна температура прання
За якої температури треба прати тюль? Вода має бути теплою, але не гарячою. Якщо немає бирки з рекомендаціями від виробника, найбільш вдалою буде температура близько 30 °C, максимум 40 °C. Вищі значення можуть призвести до втрати кольору або деформації тканини, особливо, якщо штори з органзи або вуалі.
У яких випадках доречне прання тюлі вручну
Фіранки з тюлю варто прати вручну, якщо штори мають особливо ніжну структуру, містять яскраві візерунки чи малюнки, наприклад, квіти або геометричні орнаменти. Перед пранням необхідно ретельно розчинити мийний засіб у воді й тільки після цього занурювати в неї штору. Уникайте інтенсивного тертя або стиснення, такі дії можуть порушити цілісність ниток.
Чи гарна ідея – прати тюль у машині-автомат
Сучасні пральні машини пропонують делікатні режими, що добре справляються з тонкими тканинами. Це дає змогу замінити виснажливе прання руками швидким та комфортним способом. Під час машинного прання не забувайте дотримуватися кількох основних правил:
- Перш ніж завантажити виріб у барабан, акуратно складіть його в кілька разів, щоб не було складок. На зім’ятих шторах із великою ймовірністю залишаться заломи.
- Найкраще тюль прати окремо від інших речей. Не заповнюйте барабан пральної машини іншим текстилем, щоб уникнути дрібних пошкоджень або зміни кольору. Також добре використовувати мішки для прання, завдяки яким тканина не буде надто сильно м’ятися, а вироби додатково будуть захищені від зачіпок через декоративні елементи або поверхню барабана.
- Завжди вибирайте найбільш щадну програму. Штори часто піддаються впливу сонячного світла, що може послабити структуру волокон, тому їм потрібні максимально дбайливі умови. Здебільшого пральні машини оснащені спеціальною програмою для штор. Якщо у вашій моделі такої функції немає, необхідно вибрати делікатне або ручне прання.
- Найкраще прати тюль без віджимання або уникати віджимання на високих швидкостях. Занадто інтенсивне викручування може порвати тканину, а також вона буде занадто м’ятою. Щоби потім фіранку не довелося прасувати, краще викрутити тюль двічі на 400 обертах, ніж один раз на швидкості 1000 об/хв і більше.
- У жодному разі не використовуйте режим сушіння. Гаряче повітря не піде на користь тканині. Як уже згадувалося раніше, високі температури можуть призвести до усадки матеріалу.
Як сушити тюль після прання
Сушити тюль краще в розвішеному або розгорнутому вигляді, щоб вона не зім’ялася і не деформувалася. Повісьте випрану штору на карниз, поки матеріал ще вологий. Завдяки цьому способу тканина розгладиться, а також із неї швидше видалиться зайва волога. Вкрай не рекомендується висушувати фіранки на вулиці, оскільки ніжні волокна можуть бути пошкоджені через вітер та інші зовнішні чинники. Велика ймовірність того, що колір потьмяніє через ультрафіолетові промені. Якщо під час прання або сушіння на тканині все-таки утворилися заломи, скористайтеся парогенератором або відпарювачем.
Легкі фіранки з тюлю – це важливий елемент інтер’єру. При дбайливому ставленні та правильному догляді штори прослужать не один рік і завжди матимуть вигляд, ніби щойно з магазину.